K poměrně málo známým stránkám našich dějin patří vystěhovalectví z českých zemí do Spojených států amerických. Toto vystěhovalectví mělo přitom na konci 19. a začátku 20. století poměrně masový charakter, za příslibem lepšího života se do Ameriky vystěhovaly tisíce českých i německých rodin. Mohutná vlna vystěhovalectví zasáhla hlavně některé chudší oblasti, nemálo lidí ale odešlo do USA i z Brna a jeho okolí.
Ojedinělou památku na toto vystěhovalectví a zároveň vzpomínku na jeden konkrétní příběh získalo Muzeum města Brna na podzim 2023 díky paní Susan Cutler, která nám při své návštěvě Brna věnovala do sbírek několik fotografií a dokumentů své rodiny, která se do Spojených států vystěhovala těsně před první světovou válkou.
Její babička Marie Beranová (narozená v Pohořelicích) se svými rodiči a sourozenci nastoupila v holandském přístavu Rotterdam na loď Campanello a 28. února 1913 dopluli na Ellis Island. Na tomto ostrově v blízkosti New Yorku fungovala v letech 1892 – 1954 přistěhovalecká stanice pro imigranty do USA, kterou prošlo více než 12 milionů lidí, původem převážně z evropských zemí. Z Ellis Island odjeli do Chicaga, kde se setkali svým příbuzným Josefem Nečasem (strýčkem Joe), který se do Spojených států vystěhoval z Brna ještě o několik let dříve. Ani Chicago se ale nestalo jejich konečným cílem, další osudy zavedly rodinu do států Kentucky a Virginie.
Příběh, jakých byly tisíce, a přesto jedinečný – tak jako každý lidský příběh…
1 Marie Beranová se svými sourozenci Johannem a Hildou v roce 1909
2 Johann, Hilda a Marie Beranovi se svým bratrancem
3 Titulní stránka památníku Emilie Jochmann Beranové (prababičky Susan Cutler)
4 List z památníku Emilie Jochman Beranové se zápisem, který jí roku 1899 věnoval její bratranec Hans Spalek