Historie miluje slavné činy, ale když probíhají, málokdo o nich ví.

(Julius Fučík)

 

 

Nápad začít pracovat na dějinách Brna encyklopedickou formou se zrodil v hlavě známé brněnské historičky, paní Mileny Flodrové. V Muzeu města Brna byl tomuto nápadu přidaný další rozměr, a to elektronickou formu zpracování, která nabízí jedinečné kombinační možnosti při práci se zadanými informacemi, a nevyžaduje žádný termín předání rukopisu do tisku. Struktura celé encyklopedie i jednotlivých karet se tvořila ve spolupráci s historičkou Miroslavou Menšíkovou. Už od počátku byl ale autorský kolektiv pro všechny zájemce o práci na projektu otevřený. Záhy se začali přidávat kolegové nejen z muzea, ale i z dalších brněnských institucí: Archivu města Brna, Masarykovy univerzity a Moravské galerie. Neocenitelnou práci tu po celé přípravné období odváděl Marek Peška, archeolog z brněnské obecně prospěšné společnosti ARCHAIA, který průběžně programoval, měnil, doplňoval, a především propojoval jednotlivé tematické okruhy encyklopedie podle stále náročnějších požadavků autorského kolektivu.

Teprve koncem roku 2003 byly tyto práce svěřeny profesionálům z grafického studia Černá a fialová a celá databáze se tak zpřístupnila autorskému kolektivu na internetu. Usnadnilo se tím i přiřazování obrazové dokumentace, která zásluhou Jitky Šibíčkové čítá dnes řádově tisíce fotografií osobností, ulic, událostí, domů apod. Současně se vedle tzv. autorské verze začala vytvářet verze uživatelská (veřejnosti přístupná od 13. května 2004), věnovaná jako dárek Brňanům ke 100. výročí založení jejich muzea, Muzea města Brna.

V současnosti spravuje muzeum tento kulturně informační portál k dějinám Brna společně s Masarykovou univerzitou za finanční podpory Magistrátu města Brna. Unikátní otevřený systém vzájemně propojených hesel, který je stále rozšiřován a těší se velkému zájmu uživatelské veřejnosti, sdílí dnes dalších pět měst.

 

Přispějte i Vy do encyklopedie dějin města Brna: https://encyklopedie.brna.cz

 

KONTAKT

RNDr. Petra Drobílková DiS.

administrátor encyklopedie, správce sekce objekty (sochy, pamětní desky apod.) a projektů GIS

Mgr. Lucia Kubová

administrátor encyklopedie, správce obrazové dokumentace a sekce školy

Detailní seznam kontaktů naleznete zde
Zavřít
Loading...