Na jaře jsme vás informovali o nevšedním nálezu papežského Scuda – mince ražené ve Vatikánu papežským státem. K objevu došlo v okolí jihomoravské obce Starovice. Na averzu mince je obraz papeže Pia IX (1792-1878), zatímco reverz někdo potměšile obohatil plastikou falu. Abychom se dozvěděli něco více o tomto vpravdě uměleckém výtvoru, kolegové z Ústavu archeologie a muzeologie FF MU nám ochotně analyzovali složení kovu, ze kterého byla mince vyrobena. Papežská Scuda byla zpravidla ražena z kvalitního stříbra. Náš exemplář však již na první pohled vysoký obsah stříbra nesliboval. Také přiletování plastického doplňku na stříbrný podklad by bylo technicky velmi náročné.

Analýza složení kovu potvrdila naši domněnku, že se o stříbro vůbec nejedná. Materiál byl převážně tvořen olovem s příměsí antimonu a cínu – tedy materiálem ideálním k odlévání. Je tak zřejmé, že mince nebyla vyražena, ale jedná se o velmi zdařilý odlitek z formy (nejspíše pískové) vytvořené otištěním originálu. Zároveň se tak vysvětluje technický postup vzniku plastického „přílepku“. Byl jednoduše vyryt do formy a stal se tak integrální součástí odlitku.

Sebepodrobnější analýza bohužel neumí odhalit motivaci vzniku takového výtvoru. Je možné se pouze domnívat, že hanění papežské symboliky mohlo souviset s existencí evangelického sboru v nedalekých Hustopečích. Sbor vznikl v roce 1882 a je tedy mladší, než Scudo Pia IX, výskyt originálu na jižní Moravě je po roce 1882 je sice vzácný, ale klidně možný.                                                                                                                                                                                                             

Zavřít
Loading...