Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily. Závěrečná konference (14. 12. 2023)

Po dvou letech byla pod správou Muzea města Brna dokončena památková obnova Arnoldovy vily. Arnoldova vila se před svou opravou nacházela na Seznamu ohrožených nemovitých památek a její stav byl charakterizován jako částečně havarijní. Vila prošla příkladnou památkovou obnovou, při níž se podařilo zachovat všechny historicky cenné prvky, a zároveň díky Muzeu města Brna našla po mnoha letech úvah nové využití. Vila bude sloužit jako komunitní i kulturně-vzdělávací instituce se zaměřením na popularizaci brněnské architektury. Podtitul projektu Centrum dialogu ostatně naznačuje, že Muzeum města Brna hodlá objekt naplnit zajímavou škálou aktivit, které Brňanům a Brňankám přinesou různorodé kulturní zážitky.

Slavnostní otevření Arnoldovy vily proběhlo 14. 12. za účasti Markéty Vaňkové (vedení města Brna), Victora Rønneberga (velvyslance Norska, zástupce zemí přispívajících do fondů EHP), Petra Hladíka (ministra životního prostředí) a dalších významných osob a partnerů projektu. Následovala závěrečná konference, která představila průběh památkové obnovy, plnění projektu a budoucí využití. Závěrečnou konferenci zahájili Gudrun Eidsvik (Nasjonalmuseet, Oslo), TBA (Ministerstvo financí ČR), Pavel Jirásek (Culture Tech). Následovaly příspěvky o proměnách Arnoldovy vily, Zbyněk Šolc (Muzeum města Brna), Jiří Mihola (Muzeum města Brna), Ivo Hammer (zástupce rodiny Tugendhat), Iveta Černá (Muzeum města Brna), Markéta Brhlíková (Muzeum města Brna). Dále byly představeny práce od návrhu k realizaci, Zdeně Přibyl (A 99), Michal Malásek, Dalibor Weigel (UNISTAV a.s.). A konferenci uzavřely příspěvky partnerské spolupráce, Gina Renotière (Český výbor ICOM), Petr Kalousek, David Macek (Meeting Brno), Michal Kolář (Kulturní centrum Josefa Arnolda), Ivo Macek (Muzeum města Prahy), Veronika Jičínská (Brněnský architektonický manuál).

Podařilo se dokončit nejen opravu domu, ale i připravit následnou rehabilitaci zahrady, která bude dokončena na přelomu dubna a května 2024. Vzhledem k pokračujícím pracím v zahradě je vila od ledna 2024 zpřístupněna veřejnosti pouze v rámci mimořádných akcí, jako jsou prohlídky, přednášky, komunitní setkání apod. Od 1. května bude vila již k dispozici kompletně v pravidelném režimu i se zahradou. Součástí dokončení rehabilitace bude i koncept volně přístupných zahrad vily Tugendhat, Löw-Beer a Arnoldovy vily, který bude návštěvníkům nabízet relaxační zelený vnitroblok na pozadí kontextu životního stylu 19. a 20. století s akcentem historického soužití české, německé a židovské komunity

Konference „Zrození velkoměsta a životní styl dlouhého století“ (26. 8. 2022)

Součástí projektu byla také mezinárodní konference, která se konala 26. srpna 2022 ve vile Tugendhat „Zrození velkoměsta a životní styl dlouhého století“ a nesla podtitul „Ikony v ohrožení“. Jednotlivé příspěvky se věnovaly široké škále různých Case studies, od projektů v přípravných fázích (příspěvek Gudrun Eisvik Nadine O. Costant k vile Stenersen nebo příspěvek Lenky Štěpánkové k Pavilonu A na brněnském výstavišti) přes projekty právě probíhající (příspěvek Ivety Černé k novým poznatkům v rámci obnovy Arnoldovy vily) až po úspěšné realizace (Marek Tichý, jenž představil Volmanovu vilu v Čelákovicích). V rámci širších souvislostí zazněly rovněž příspěvky Jiřího Miholy (Odraz národnostní, náboženské, hospodářské a kulturní situace v architektuře města Brna v 2. pol. 19. st.) a Oleho Høega Gaudernacka (Nové Národní muzeum v Norsku – Budování národa retrospektivně).

Zavřít
Loading...