Letos 6. září budeme pokládat celkem 23 Kamenů zmizelých věnovaných rodinám Tugendhat, Hože a Löw-Beer. Akce se uskuteční v předvečer úmrtí Cecílie Hože v koncentračním táboře Terezín, dne 7.9.1942. Rozhodli jsme se proto tento projekt, se kterým se můžete denně sekat při procházení brněnskými ulicemi, blíže představit.
Co jsou Kameny zmizelých? Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, umisťované do chodníku před domy, kde kdysi žily oběti nacistické totality. Kameny zmizelých připomínají všechny oběti nacistické perzekuce. Jedná se tedy o připomínku jak židovských obyvatel, kteří zahynuli v rámci holokaustu, tak i civilistů, účastníků odboje, vojáku, nebo i osob, které musely v důsledku nacismu opustit své domovy.
Proč věnovat Kameny zmizelých? Kameny zmizelých představují vhodnou formou, jak v současné době připomenout osudy lidí, kteří zahynuli během druhé světové války. Kameny zmizelých jsou umístěny ve veřejném prostranství a jejich podoba na sebe upoutává pozornost kolemjdoucích. S jejich umístěním tak ožívají někdy zapomenuté příběhy lidí, ulic a domů.
Kolik Kamenů jde věnovat? Počet Kamenů zmizelých, který se rozhodnete věnovat, záleží zcela na vás. Jeden Kámen je přitom věnován vždy pouze jedné konkrétní osobě. Běžně se tak stává, že před jedním domem je položeno hned několik Kamenů zmizelých, připomínající například celou rodinu.
Co je na Kameni napsáno? Kameny zmizelých připomínají konkrétní osobu prostřednictvím textu, který je vyrytý do mosazné destičky. Text na Kameni začíná pokaždé větou: ,,ZDE ŽIL“, za níž následuje jméno konkrétní osoby a její životopisné údaje.
Z čeho jsou Kameny vyrobeny? Kameny zmizelých se mají podobat běžným dlažebním kostkám. Na rozdíl od nich se však liší svým mosazným povrchem. Kameny jsou odlity z betonu o rozměru 15 x 15 x 10 cm. Betonová část Kamene se uloží do chodníku a na povrh tak vystupuje pouze mosazná část s vyrytým textem.
Kolik Kameny stojí? Výroba jednoho Kamene zmizelého stojí 3.100,- korun. K této částce je potřeba připočítat ještě náklady spojené s instalací Kamene, tedy vytvořením otvoru do dlažby, uložením Kamene a zajištění nutného povolení, které činí 1.500,- korun.
Pouze oběti nacismu? Kameny zmizelých jsou věnovány výhradně obětem nacistické totality. V roce 2014 se však v Rusku inspirovali projektem Stolpersteine k tvorbě projektu Poslední adresa, který naopak připomíná oběti komunistické totality. Výrobu i instalaci destiček Poslední adresy zajišťuje v České republice Ústav pro studium totalitních režimů. Více informací najdete na: www.posledniadresa.cz
Kolik je v Brně Kamenů zmizelých? Každý rok je v Brně položeno hned několik Kamenů zmizelých. Aktuálně najdete v brněnských ulicích 291 Kamenů. S položením Kamenů za rodiny Tugendhat, Hože a Löw-Beer jich bude už 314.
Rozhodli jste se věnovat Kámen zmizelých? Zde najdete několik jednoduchých kroků, které vás navedou až k výrobě Kamene.
Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout, komu konkrétně Kámen zmizelých věnujete. Ideálním zdrojem k inspiraci jsou pamětní desky, památníky, příběhy pamětníků a další prameny.
Poté, co se rozhodnete, komu bude Kámen věnován, následuje dohledání dalších nezbytných informací o konkrétní osobě. Text na Kameni obsahuje údaje o datu narození, případně i zatčení, nebo deportaci, a také datum úmrtí vybrané osoby. Tyto informace se nejlépe vyhledávají v archivech nebo třeba v elektronických databázích jakými jsou Internetová encyklopedie dějin Brna nebo server holocaust.cz.
Vybrat konkrétní osobu a dohledat její životopisné údaje bývá poměrně jednoduché. Poněkud složitější může být vyhledat a vybrat adresu, kde bude Kámen umístěn. Pokud se vybraná osoba častokrát stěhovala, nebo byla násilně vystěhována, nastává někdy komplikace, na kterou z adres Kámen položit. V takových případech se Kámen obvykle umisťuje na poslední adresu před zatčením nebo deportací, nebo na adresu, kde osoba žila nejdéle a kterou tak lze označit za její ,,domov“. Někdy se můžeme také setkat s tím, že vyhledaná adresa již neexistuje nebo že původní dům už nestojí nebo byl přestavěn. I přesto však platí jedno pravidlo, a to, že se Kameny umisťují skutečně na místo, kde vybraná osoba žila, a to i proto, že text na Kameni vždy začíná větou: ,,ZDE ŽIL“.
Dohledat adresy bydliště je někdy skutečně detektivní práce. Vhodnými zdroji jsou opět archivní materiály, jako například matriky, evidenční karty, adresáře měst a obcí, policejní přihlášky a další. Ideální je kombinovat všechny dostupné zdroje, včetně informací získaných od potomků vybraných osob. Při svém záměru můžete také oslovit Muzeum města Brna, které vám ve vyhledávání osob a adres pomůže.
Jakmile víte, komu Kámen bude věnován a kde bude umístěn, zbývá vytvořit podklad pro jeho výrobu.
Po vytvoření podkladu bude následovat samotná výroba Kamene a povolení k jeho uložení. Tento proce0s trvá nejméně 2 měsíce, podle množství zakázek.
Nedílnou součástí je instalace Kamene na vyhledané adrese. Výrobu, povolení a instalaci Kamene v Brně zajišťuje pan Barak Selinger.