Vodojemy na Špilberku ožívají.

Odhalte tajemství nejstarších vodojemů v Brně!

Nový interaktivní výklad prohlídkového okruhu Vodojemy na Špilberku přivádí od 1. 4. 2024 minulost dvou nejstarších brněnských vodních nádrží k životu. Špilberské vodojemy se tak připojují k těm na Žlutém kopci, a co víc, na Špilberku se nacházejí ty nejstarší v Brně a navštívit se dají celoročně.

Vodojemy na Špilberku jsou působivým prostorem podzemní architektury, který skrze historický výklad průvodce představuje fascinující ponoření do brněnské historie. Dvě nejstarší brněnské vodní nádrže, jejichž historie sahá až do let 1870 a 1900, sloužily jako životodárná tepna pro centrum města Brna, dodávající mu nezbytnou vodu pro každodenní život. V letech 2017 až 2019 byly kompletně zrekonstruovány a dnes nabízejí mnohem více – kromě dochovaného obřího potrubí, regulační komory a jiných zajímavých technických prvků se zde nachází chytře umístěné kamenosochařské artefakty. Je zde vystavených více než tři desítky kamenných exponátů jako sochy, pomníky, náhrobky ze zrušených brněnských hřbitovů nebo kamenné ozdoby ze zaniklých brněnských staveb, které unikátnost prostoru působivě doplňují.

Od 1. dubna 2024 je prohlídkový okruh ozvláštněný interaktivními a audiovizuálními prvky. Před očima návštěvníků se objeví za vodních zvuků vodočetná lať pro lepší představu o obrovském objemu dvou vodních nádrží, který převyšoval 2 000 000 litrů. Interaktivní osvícení kamenných artefaktů se zde hravě mění podle výkladu průvodce. Především se ale návštěvník skrze promítané videosekvence seznámí s historií a významem špilberských vodojemů.

Díky působivému spojení techniky a umění jsou Vodojemy na Špilberku místem, které návštěvníka jednoduše očaruje. Otevřete dveře do minulosti a objevte skrytý poklad Muzea města Brna na hradě Špilberku.

 

Kdy?

Pondělí – Neděle 9:00–18:00

Místo konání

hrad Špilberk

Vstupné

Základní vstupné 120 Kč

Snížené vstupné 70 Kč

Rodinné vstupné 275 Kč

Zavřít
Loading...