Reminiscence na letošní horké léto aneb Wawrova kašna na Kolišti

Když už člověk nemůže v těchto parných dnech uniknout z města, je vděčný za jakýkoliv vodní prvek, který přináší osvěžení a zahání pocit všudypřítomné vyprahlosti. O významu vody ve městě výmluvně svědčí třeba nedávná podařená rekonstrukce Moravského náměstí, kde tryskající voda vytváří široké brouzdaliště, které si už stačilo získat přezdívku „Brněnské moře“. Svůj význam ale mají i obyčejná pítka, nabízející kolemjdoucím zadarmo pitnou vodu, jakých by v ulicích mohlo být mnohem víc. O jednu z nejkrásnějších kašen ale bohužel Brno v minulosti přišlo.

Byla to tzv. Wawrova kašna, která se nacházela při hlavní promenádní aleji v parku na Kolišti, vlastně co by kamenem dohodil od dnešní oblíbené svítící fontány s vodní oponou před Janáčkovým divadlem. Kašna byla zhotovena v roce 1887 podle vzoru tzv. Wallaceovy fontány.

Anglický sběratel umění a mecenáš Richard Wallace byl totiž při svém pobytu v Paříži zaskočen tím, že zde na rozdíl od Říma neexistovaly žádné veřejné zdroje pitné vody. Rozhodl se proto podpořit zřízení fontán, které by poskytovaly na veřejných prostranstvích lidem občerstvení čistou pitnou vodou. Kašny, z nichž první byla na jednom z pařížských bulvárů instalována v roce 1872, měly jednotný vzhled navržený francouzským sochařem Charlesem Auguste Lebourgem, který našel inspiraci v tzv. Fontáně neviňátek v blízkosti Centra Pompidou v Paříži. Fontány se dělily do několika typů, v nejznámějším z nich vytékala voda z kupole podpírané čtyřmi ženskými postavami, které alegoricky představovaly Jednoduchost, Charitu, Střídmost a Laskavost.

Wallaceovy fontány se z Francie rozšířily do dalších zemí (např. Velké Británie, Německa, Španělska či dokonce Brazílie) a jedna z nich si svou cestu našla i do Brna. K brněnské Wawrově kašně byly řetízky připevněny plechové pohárky, sloužící k nabrání vody. Zatímco kašna byla v roce 1945 poškozena a v době výstavby Janáčkova divadla zbourána, tyto pohárky se dostaly do sbírek Muzea města Brna a díky tomu jsou dnes asi jedinou zachovalou památku na tuto zmizelou fontánu. Bylo by hezké, kdyby při uvažovaných úpravách parků na Kolišti bylo možné znovu postavit alespoň repliku této zajímavé památky.    

 

Obrázky:

1: Wallaceova fontána na Montmartre v Paříži

2: Dobové vyobrazení Wawrovy kašny na Kolišti (vlevo je vidět pohárek na vodu)

3. Plechové pohárky na vodu z Wawrovy kašny, sbírka Muzea města Brna

 

Zavřít
Loading...