Jednou ze stěžejních náplní činnosti Studijního a dokumentačního centra je prezentace vily Tugendhat veřejnosti v netradičním světle, a to širokou škálou aktivit, počínaje přednáškami, tematickými výstavami, odbornými publikacemi a v neposlední řadě edukačními programy pro děti a mládež.

Právě v tento den před dvanácti lety se zúčastnili první žáci našich vzdělávacích programů, jejichž autorkou je Alice Křížová Stuchlíková, která ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity vytvořila i pilotní aktivní listy pro rozmanité spektrum návštěvníků.

V současné době Studijní a dokumentační centrum aktivně spolupracuje s Oddělením muzejní pedagogiky na rozšíření stávající nabídky programů. Již nyní se můžete například rezervovat na pohybově kreativní prohlídku věnovanou fotografovi Miloši Budíkovi. Tehdejší reportér brněnského deníku Rovnost pořídil v roce 1956 sérii snímků interiérů a exteriérů vily, které se následně staly cennou dokumentární a zároveň výjimečnou uměleckou výpovědí o jedné z nejvýznamnějších staveb moderní světové architektury.

V návaznosti na probíhající výzkum o Lilly Reich byl této designérce a spoluautorce vily Tugendhat věnován jeden z našich nových edukačních listů, který studenty středních a vysokých škol blíže seznámí s tzv. volně plynoucím prostorem, jehož ideu Lilly Reich společně s Ludwigem Miesem van der Rohe společně rozvíjeli již od konce 20. let 20. století.

A abychom budovali u návštěvníků vztah k architektuře již od útlého věku, napsali jsme pro ty nejmenší průvodce po vile Tugendhat, jehož nedílnou součástí je i bohatá výtvarná složka, o kterou se postaral známý ilustrátor Vojtěch Šeda. Zároveň jednu vybranou sobotu v měsíci mají děti možnost přijít do vily na návštěvu, kde si příběh Ernsta, nejstaršího syna Grety a Fritze Tugendhatových, společně přečtou s naším lektorem a následně celý dům detailně prozkoumají.

Právě setkání s architekturou na vlastní oči/dotek/poslech je nezbytnou součástí tohoto fascinujícího poznání. Není pro nás větší inspirací, než se s vámi potkávat a společně diskutovat o tom, proč je architektura pro nás tak důležitá, jak moc ovlivňuje naše smysly a žití.

Zavřít
Loading...