Sochy Jana Hendrycha ze smaltovaného kovu, které rok obývaly jihovýchodní bastion hradu Špilberk, se nově přestěhovaly na terasu Musea Kampa.  V novém kontextu nad hladinou Vltavy, s panoramatem nábřežní zástavby a s Petřínem za „zády“ tyto sochy dosvědčují, že právě vazba plastiky na konkrétní prostředí je významným faktorem v jejím působení na nás diváky.  

Hendrychovy sochy ze smaltovaného kovu vytvořené v letech 2010 a 2012 na sympoziu Smalt Art, jsou součástí výstavy Jan Hendrych – Sympozia, kterou v Museu Kampa připravila kurátorka oddělení Galerie města Brna v návaznosti na loňskou Hendrychovu přehlídku v interiéru hradu Špilberk. Výstava Sympozia mapuje práce, který Hendrych vytvořil během jedenácti tvůrčích pobytů v letech 1965 až 2012 a zároveň osvětluje samotný fenomén sympoziální akce. Každý tvůrčí pobyt totiž umělcům nabízí příležitost pracovat s netradičními materiály a rozšiřovat výtvarný repertoár o nové výrazové prostředky, ale zároveň je také prostorem konfrontace s uměleckými kolegy a dosti specifickou tvůrčí situací.

Výstava Jan Hendrych – Sympozia v Museu Kampa potrvá do 19. 11. 2023 a provází ji řada komentovaných prohlídek s kurátorkou Ilonou Víchovou a Janem Hendrychem. Přijďte i vy posoudit, jak rozdílně na Vás sochy zapůsobí v novém prostředí a zároveň se dozvědět něco nového z Hendrychovy tvůrčí dráhy. 

 

Foto: Oto Palán, Miloš Strnad

 

Zavřít
Loading...