Architektura je nestárnoucí ,Dámou‘. Provází lidstvo od úsvitu jeho dějin. Mnohdy avantgardní až extravagantní, inspirující, nezkrotná – jindy poddajná či poplatná své době, ale stále se proměňující.

 

 

Brno je významným a odbornou i laickou veřejnosti oceňovaným „ohniskem“ architektury dvacátého století. Tato skutečnost se stala impulzem ke vzniku specializovaného pracoviště v Muzeu města Brna, které bylo založeno 1. prosince 1962.

Unikátní sbírky oddělení uchovávají početně obsáhlé archivy, menší soubory prací či originální jednotlivosti, včetně nábytkového designu, zhruba šedesáti československých (Bohuslav Fuchs, Bedřich Rozehnal, Ernst Wiesner, Jiří Kroha, Jan Vaněk, Jindřich Halabala, Ivan Ruller, Růžena Žertová, Zdeněk Řihák aj.) i světových osobností (mj. Adolf Loos, Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier, Frank Lloyd Wright), dokumentující domácí i zahraniční architektonickou scénu především 20. století. Fondy jsou dnes nenahraditelným zdrojem poznaní, inspirací a potěšením pro celé generace odborníků, ale i milovníků moderní architektury u nás i v zahraničí.

Integrální součástí sbírek se v průběhu let staly i fondy úzce související s historií architektury a designu, původně dislokované v dalších muzejních pracovištích, a to sbírky historického nábytku, vedut a lapidária.Za dobu své existence oddělení samostatně připravilo nebo se podílelo na desítkách domácích i zahraničních výstavních projektů. V těchto aktivitách nadále úspěšně pokračuje.    

V roce 1998 otevřelo na Špilberku první stálou expozici architektury v našich zemích O nové Brno. Brněnská architektura 1919–1939.

Nedílnou součástí činnosti oddělení je popularizace (dějin) architektury v rámci četných přednášek, komentovaných prohlídek, publikací vědeckých i populárně naučných textů s cílem vzbudit zájem o kvalitní architekturu a její zachování pro budoucí generace.

Oddělení dějin architektury se právem řadí svým významem po bok nejen pražského Národního technického muzea, ale i podobně zaměřených kulturních instituci ve světě. Počet předmětů uložených v jeho depozitářích přesáhl již čtvrt milionu a nadále narůstá.   

 
KONTAKT
Detailní seznam kontaktů naleznete zde
Zavřít
Loading...