Přednáška Müllerova vila v Praze a Loosovy interiéry v Plzni

Přednášející:

Mgr. Maria Szadkowska, kurátorka Müllerovy vily a vedoucí Centra památek moderní architektury Muzea města Prahy

Mgr. Magdalena Černá, vedoucí a kurátorka projektu Adolf Loos Plzeň

Ing. Karel Zoch, vedoucí Odboru památkové péče, Magistrát města Plzně

 

Přednáška se zaměří na Müllerovu vilu v Praze a soubor dochovaných interiérů v Plzni podle návrhu brněnského rodáka a světoznámého architekta Adolfa Loose a jeho spolupracovníků.

Adolf Loos vytvořil v Plzni ve dvou etapách (1907–1910, 1927–1932) celou enklávu výjimečných interiérových realizací pro klienty z řad místních židovských podnikatelů. Stavebníci byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské stavební firmy Kapsa-Müller. Spolumajitel firmy František Müller se svojí ženou Miladou si v roce 1930 nechali od Loose navrhnout jeho vrcholnou realizaci, vlastní vilu v Praze.

Maria Szadkowska pohovoří o komplikované genezi Müllerovy vily, ve které mohl Loos naplno rozvinout svůj princip tzv. Raumplanu.

Magdalena Černá a Karel Zoch představí bytové interiéry manželů Krausových a Voglových, apartmány Huga Semlera a Richarda Hirsche a především plzeňské "ikonické" stavby – Brummelův dům a Semlerovu rezidenci.

 

Přednáška proběhne zároveň jako součást doprovodného programu k výstavě „ICONIC HOUSES: Ikony české avantgardy. Autenticita a stylová diverzita“.

Více informací o výstavě zde:
https://www.tugendhat.eu/akce/iconic-houses-ikony-ceske-avantgardy-autenticita-a-stylova-diverzita/

 

Fotografie:

Müllerova vila, Praha © foto Martin Polák

Brummelův dům, Plzeň © foto Martin Polák

Kdy?

Od: Středa 3.4.2024

středa 3. 4. od 18:00 hod.

Místo konání

vila Tugendhat

Vstupné

Základní vstupné 70,-

Zavřít
Loading...