V rámci dlouhodobé spolupráce s Museem Kampa se oddělení Galerie města Brna podílelo na výstavě Lubomíra Přibyla (*1937), umělce, který má na svém kontě řadu výstav doma i v zahraničí, avšak pro širší veřejnost zůstává do značné míry objevem.

Tvorbu Lubomíra Přibyla řadíme ke specifickým příkladům neokonstruktivního umění, geometrie a minimalismu. Na jejím počátku sehrála významnou roli zkušenost, kterou si umělec přinesl z návštěvy zkušebny přístrojů vysokého napětí v Běchovicích v roce 1959. Prostor zaplněný světlem elektrických výbojů a přístroji výrazných elementárních tvarů obrátil jeho zájem od biomorfních a archetypálních témat k fyzikálním a geometrickým zákonům. Tyto abstraktní malby provedené převážně olejovými barvami na plátně se staly přímým předvojem Přibylových deskových obrazů z písku a šňůr, které umělec konsekventně rozvíjí až do současnosti a které se pro něj staly signifikantní.   

Výstavu v Museu Kampa doprovázejí komentované prohlídky a již v září zde proběhne křest umělcovy monografie s texty Ilony Víchové, Martiny Vítkové a Jany Šindelové.

 

FOTO: Ondřej Polák

Zavřít
Loading...