Nejstarší cestovní kancelář zprostředkovává zájezdy již od roku 1920. Samotný akronym „Čedok“ je používaný od roku 1926. A jak plynulo 20. století u nás, tak plynul i čas s cestovní kanceláří ČEDOK. Lidé během socialismu by si zahraniční dovolenou bez této společnosti nedokázali představit.

Jenže nebyl to jen lesk zahraničních zájezdů ale i nutnost podrobit se pravidlům tuhého režimu. Účastníci zájezdů dostávali jasné instrukce pro vycestování i návrat. Ty definovaly například množství šperků, oblečení, hodinek a suvenýrů, které mohli lidé vyvézt i přivézt.

V Brně je s touto cestovní kanceláří neodmyslitelně spjat objekt na ulici Nádražní „Městská ubytovací kancelář pro výstavu soudobé kultury“ od architekta Oskara Pořísky. Budova byla postavena v roce 1926, ale cestovní kancelář zde sídlila až od 60. let. Do té doby byste ji našli na Náměstí Svobody. Toto období cestovní kanceláře připomíná také nabídkový katalog a o něco mladší instrukce „Důležitá upozornění o vývozu a dovozu zboží pro účastníky zahraničních zájezdů organisovaných ČEDOKem“.

Dnes už bychom si asi taková omezení svých dovolených a zahraničních cest těžko dokázali představit.

Zavřít
Loading...