První repríza putovní výstavy "ICONIC HOUSES. Ikony české avantgardy. Autenticita a stylová diverzita", připravené pro 7. mezinárodní konferenci ICONIC HOUSES 2023 Centrem památek moderní architektury Muzea města Prahy. Výstava představuje vybrané skvosty české architektonické moderny, které patří ke členům prestižní mezinárodní sítě „Iconic Houses Network“.

ICONIC HOUSES, mezinárodní nezisková síť spojující architektonicky významné památky a domy významných osobností 20. století, tzv. house musea, vznikla v roce 2012 z iniciativy Nataschy Drabbe, nizozemské manažerky kulturních a uměleckých projektů. Organizace aktuálně zaštiťuje necelé dvě stovky takových staveb po celém světě – v drtivé většině případů se domy nacházejí v Evropě a Severní Americe. Brněnská vila Tugendhat byla jedním ze zakládajících členů.

Výstava vůbec poprvé na jednom místě představuje zajímavý souhrn osmnácti nejvýznamnějších českých domů-muzeí – památek architektonické moderny s přesahem do 50. let 20. století. Dvanáct z osmnácti prezentovaných domů patří ke členům prestižní mezinárodní sítě ICONIC HOUSES. Návštěvníci se mohou seznámit s památkami moderní architektury nacházejícími se v administrativních a průmyslových centrech jako je Brno, Praha nebo Plzeň, ale také v dalších, menších městech v České republice.

Koncepce výstavy: Maria Szadkowska, Muzeum města Prahy, Studijní a dokumentační centrum Norbertov
Supervize: Natascha Drabbe, ředitelka ICONIC HOUSES
Kurátor: Michal Kolář, Muzeum města Brna, Studijní a dokumentační centrum – vila Tugendhat
Grafické řešení: Markéta Othová, Milena Havlíčková
Produkce: Zuzana Hronková
Jazyková redakce: Miloslava Vajdlová
Texty a fotografie: Adolf Loos Apartment and Gallery, Galerie hlavního města Prahy, Kaplický Centre, Moravská galerie v Brně, Muzeum města Brna, Muzeum města Prahy, Muzeum věžáků Kladno, Památník Lidice, Plzeň – TURISMUS, Vila Stiassni, Vila Volman, Winternitzova vila, Západočeská galerie v Plzni
Tisk: Indigoprint, Praha

Kdy?

Od: Středa 17.1.2024

Do: Neděle 7.4.2024

Út–Ne 10:00–18:00

Místo konání

technické podlaží vily Tugendhat

Vstupné

Zdarma

Zavřít
Loading...