Spletitý životní příběh česko-německé výtvarnice i její „kafkovské“ obrazy představí výstava v Arnoldově vile. Kde Rut Kohn hledala naději v těžkých chvílích?

Výstava připomene životní osudy a dílo mezinárodně uznávané výtvarnice Rut Kohn (* 1937). Rodiče Rut Kohn, žijící v Třebušicích, které se staly součástí zabraných Sudet, se v roce 1938 odmítli přihlásit k německé národnosti. Za komunistické totality Rut kvůli „nevhodnému třídnímu původu“ nepřijali na gymnázium. Provdala se za Pavla Kohna, literáta a dramaturga karlovarského divadla, který jako jediný z rodiny přežil pobyt v koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald. Z politických důvodů musel z divadla odejít a roky marně hledal stálý pracovní poměr. Když se Kohnovým podařilo v roce 1967 navštívit západní Německo, rozhodli se pro emigraci.

V Německu se Rut Kohn začala věnovat výtvarnému umění. První velkou výstavu měla v roce 1983 v Mnichově. Následovaly výstavy v Kunstsalonu v Mnichově, ve Stuttgartu, ale i na nejvýznamnějším výtvarném veletrhu ve švýcarské Basileji, ve Francii a po pádu komunismu také v České republice. Roku 2006 získala ocenění Významná česká žena ve světě.

V roce 100. výročí úmrtí Franze Kafky Meeting Brno vystaví zejména obrazy věnované tomuto česko-německému literárnímu velikánovi. „Ještě v Čechách jsem milovala Kafkův Zámek a vždycky, když jsem měla nějaké problémy, tak jsem obdivovala toho zeměměřiče K., jak je drzý a jak je odvážný přesto, kolik ho na cestě čeká překážek,“ přibližuje výtvarnice svou inspiraci.

Kdy?

Od: Úterý 25.6.2024

Do: Neděle 25.8.2024

Místo konání

Arnoldova vila

Zavřít
Loading...