Co je to KAŠÁN, KARAČOP, KUBA KARAGAŠLI, ŠÁHSAVAN nebo TEKKE? Znáte názvy orientálních koberců?

Ve vile Tugendhat naleznete několik ručně vázaných koberců, které byly v průběhu památkové obnovy vybrány díky jejích estetické a etnografické hodnotě. Výběr byl ovlivněn odborným stanoviskem specialistů a opíral se o archivní fotografické zdroje, poněvadž žádné původní textilie se v domě – in situ bohužel nedochovaly.

V ložnici Fritze Tugendhata je pod stolem položen orientální koberec z východní Anatolie, podél postele ručně vázaný vlněný koberec KARAČOP z Kavkazu a u stěny koberec KUBA KARAGAŠLI ze severovýchodního Kavkazu. V pokoji dcery Hanny je umístěn koberec ŠÁHSAVAN ze severozápadní Persie, v pokoji vychovatelky koberec GAZI ANTEMP z Anatolie. Tyto koberce pochází ze soukromé sbírky.

V ložnici paní Grety se opět po letech nachází hrubě vázaný koberec s velmi dlouhým vlasem z přírodní nebarvené vlny smetanově bílého odstínu.

Hlavnímu obytnému prostoru dominoval původně ručně tkaný koberec ze světlé přírodní vlny, zhotovený dle návrhu Lilly Reich tkadlenou Alen Müller-Hellwig z Lübecku. Další tkaný přírodní koberec tentokrát z hnědé jehněčí vlny, byl položen v roce 1934 pod psacím stolem za onyxovou stěnou, tak jak je zachycen na rodinných fotografiích. Původně byl však na tomto místě položen koberec orientální, který nacházíme na historických fotografiích Rudolfa Sandala, pořízených krátce po dokončení stavby. Nyní je zde položen perský koberec KÁŠÁN s velmi podobnými ornamenty.

Pod klavírem je umístěný terakotově červený turkmenský koberec TEKKE tzv. BUCHARA. Všechny historické koberce pochází z 1.poloviny20. století, nejmladší kus je umístěn v knihovně. Elegantní koberec tradičním perským vzorem a harmonickou barevností se pyšní i neobyčejnou hustotou ruční vazby.

V takto vytvořeném souboru koberců zůstává jediným provizoriem strojově vázaný kus před onyxovou stěnou, který i přes shodný materiál a přírodní barvu své světlé vlny, nemůže nahradit původní charakteristickou tkanou strukturu. Návrat původního koberce v identické kvalitě je předmětem výzkumů odborníků ze Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat, za velkého přispění zahraničních odborníků.

Zavřít
Loading...